Bakteria legionelli była i jest z nami od zawsze. Wywołuje chorobę zakaźną, ale na szczęście nie jest zaraźliwa. Lubi systemy wodociągowe, sauny, nawilżacze, jacuzzi, prysznice, fontanny, krany, gdyż po rozpyleniu trafia do dróg oddechowych, by wywołać zapalenie płuc szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i mniej odpornych. Ta najmniejsza z bakterii lubi miejsca ciemne, brudne, wilgotne i ciepłe. Ginie powyżej 65 stopni. a poniżej 20 stopni żyje, ale nie namnaża się, więc można taką wodę używać do jedzenia i picia.
Jak rozpoznać legionellę?
Główne objawy choroby to wysoka gorączka ok. 40 stopni, dreszcze, ból głowy, i mięśni, duszności, kaszel i biegunka. Można prywatnie wykonać test z krwi za ok. 100 zł lub test kastkowy z moczu za ok. 300 zł.
Jak uchronić się przed legionellą?
Trzeba regularnie czyścić urządzenia natryskowe, jak prysznice, wanny z hydromasażem, nawilżacze powietrza, a jeśli kran nie był dłuże używany, to należy przez co najmniej 2 minuty spuścić wodę z takiego kranu.
Czy w Krakowie będzie bezpiecznie?
Od początku roku do 16 sierpnia 2023 roku odnotowano 5 przypadków legionelli zgłoszonych do Woj.Stacji San.- Epidemiologicznej. Dodatkowo ozonują, przeprowadzają oksydację nadmanganianem sodu, co potwierdza urząd miasta. Mamy nadzieję, że bakteria nie będzie chciała zamieszkać w Krakowie i nie będzie nękać mieszkańców grodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *